مرتبط با : اخبار , 

بسم الله الرحمن الرحیم


خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات ارشد ایرانی مدعی شد ایران آماده همکاری با آمریکا و متحدین آن برای متوقف ساختن تحرک
ات تروریست‌های داعش است اما خواهان انعطاف‌پذیری بیشتری از سوی آنها، در خصوص برنامه غنی‌سازی اورانیوم است.

رویترز به نقل از یک مقام ارشد ایرانی نوشت: ایران در منطقه نقلش اساسی ایفا می‌کند و می‌تواند در مقابله با داعش مثمر ثمر باشد ولی این یک جاده دو طرفه است. باید امتیاز بدهید تا امتیاز بگیرید.


این مقام افزود: داعش تهدیدی برای امنیت جهان است، نه برای برنامه هسته‌ای ایران که برنامه‌ای صلح‌آمیز است.

یک مقام دیگر نیز گفت: انتظار دارند در ازای این کمک؛ غرب نیز انعطاف‌پذیری بیشتری در قبال غنی‌سازی نشان داده و تحریم‌ها را لغو کنند.

مقام دیگری نیز تأکید کرد هر دو طرف می‌توانند از خود انعظاف‌پذیری نشان دهند و این به نفع همه است.

اما مقامات غربی در مصاحبه با رویترز اعلام کردند چنین پیشنهادی در مذاکرات نیویورک مطرح نشده است. آنها تأکید کردند 1+5 نمی‌خواهد مسائل دیگری بجز موضوع مذاکرات هسته‌ای پای میز مذاکرات مطرح شود چرا که چیزی تا ضرب‌الاجل 24 نوامبر برای دستیابی به توافق جامع باقی نمانده است.

روز جمعه پیش از آغاز دوباره گفتگوها، نیویورک تایمز گزارش داد واشنگتن به جای درخواست از ایران برای کاهش تعداد سانتریفوژها از 19 هزار سانتریفوژ به 1500 سانتریفوژ، در حال بررسی ارایه برنامه‌ای جدید است که موضوع آن حذف اتصال لوله‌ای سانتریفوژهای غنی‌سازی است.

دو دیپلمات به آسوشیتدپرس گفتند تهران ابتدا در نشستی دوجانبه در ماه اوت تعهدی به این پیشنهاد نشان نداد اما اکنون حاضر به بحث درباره آن شده است. آنها گفتند ایران نسبت به این پیشنهاد پذیرشی توام با احتیاط نشان داده است.

وندی شرمن، مذاکره‌کننده اصلی آمریکا پیش از گفتگوها اعلام کرد طرفین درباره اندازه و حیطه ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم در ایران "خیلی از هم دورند."

وی به خبرنگاران گفت درخواست ایران برای حفظ برنامه خود در اندازه و برونداد فعلی آن قابل پذیرش نیست . 

"جان آلترمن" مدیر برنامه خاورمیانه موسسه مطالعات راهبردی و بین المللی واشنگتن در این خصوص گفت آمریکا قصد ندارد از ایران زیاد درخواست کند زیرا نگران است ایرانی ها در ازای پذیرش این درخواست ها، درخواست هایی درمورد مذاکرات هسته ای داشته باشند.

"رابرت آینهورن" که پیش از این مسئول برجسته آمریکا در مذاکرات با ایران بود در این باره مدعی شد: ممکن است ایران تصوری غلط در این مورد داشته باشد اما به اعتقاد من دولت آمریکا بی نهایت مشتاق خواهد بود از هرگونه برداشت غلط اجتناب کند و توضیح دهد که این دو مقوله از یکدیگر جدا هستند و آمریکا به معامله فکر نمی‌کند.
منبع:yjc
برچسب ها :
ایران همکاری در خصوص داعش را منوط به امتیازات هسته‌ای از جانب غرب کرده است ,  مذاكات هسته ای ,  هسته ای ,  اخبار مذاكرات هسته ای ,  اخبار جدید ,  سایت خبری با ولایت تا شهادت ,